Home Porady Absolutnie nie powinieneś spać na prawym boku ciała. Powód Cię zaskoczy!
26.26K

Absolutnie nie powinieneś spać na prawym boku ciała. Powód Cię zaskoczy!

Sen jest jedną z najważniejszych czynności organizmu, wpływającą na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ale czy wiesz, że sposób w jaki śpimy, również ma ogromny wpływ na nasze zdrowie?

Pozycja podczas snu może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i pomóc zachować młody wygląd skóry oraz poprawić trawienie.

Według najnowszych badań opublikowanych przez Journal of Clinical Gastroenterology, okazuje się, że nasza pozycja podczas snu może wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na nasze zdrowie.

Eksperci twierdzą, że jedna z pozycji podczas snu, ma wiele korzyści dla stanu naszego zdrowia. Jeśli obecnie nie sypiasz na lewym boku, koniecznie poznaj 6 niesamowitych, udowodnionych naukowo korzyści, które płyną ze spania właśnie w tej pozycji.

pozycja-podczas-snu-1

1. Układ limfatyczny.

Według medycyny holistycznej, lewa strona naszego ciała jest dominującą stroną układu limfatycznego. Spanie na tej stronie daje naszemu organizmowi odpowiednią ilość czasu, aby skutecznie przefiltrował wszelkie toksyny oraz płyn limfatyczny za pośrednictwem przewodu piersiowego i węzłów chłonnych. Długotrwałe sypianie na prawej stronie może znacząco osłabić nasz system limfatyczny. W konsekwencji tego, z biegiem czasu, toksyny zaczną się gromadzić w organizmie i zwiększą ryzyko groźnych chorób.

2. Układ trawienny.

Spanie na lewym boku pozwoli naszemu organizmowi w łatwiejszy sposób przemieszczać przetrawiony pokarm z jelita grubego do okrężnicy. Zwiększamy w ten sposób szansę na wypróżnienie rano po przebudzeniu. To po prostu kwestia grawitacji. Ale to jeszcze nie nie wszystkie korzyści. Gdy śpimy na lewej stronie, żołądek i trzustka swobodnie zwisają, co wspomaga rozwój enzymów i prawidłowych procesów trawiennych.

3. Serce

Lekarze już od dawna zalecają ciężarnym kobietom, aby sypiały na lewej stronie. Ma to na celu poprawę krążenia serca. Ale nawet jeśli nie jesteś w ciąży (lub jesteś mężczyzną), sypianie na lewym boku zawsze pomoże trochę odciążyć Twoje serce. Dzięki odpowiedniej grawitacji poprawi się krążenie krwi oraz drenaż limfatyczny w kierunku aorty.

4. Idealna pozycja dla ciężarnych kobiet.

Spanie na lewej stronie nie tylko poprawi krążenie u kobiet w ciąży ale również może przyczynić się do złagodzenia presji na obolałych plecach. Zwiększy także przepływ krwi do macicy, nerek oraz dla płodu. Powstrzymuje też macicę przed uciskaniem na wątrobę. Właśnie dlatego lekarze często zalecają tę pozycję snu kobietom w ciąży.

5. Zgaga

Według badań opublikowanych w The Journal of Clinical Gastroenterology, sypianie na lewym boku może także przyczynic się do złagodzenia objawów refluksu. Ponieważ nasz żołądek znajduje się po lewej stronie, to leżąc na prawym boku możemy te objawy nasilić. Efekty mogą być natychmiastowe: jeśli po posiłku masz problemy ze zgagą, spróbuj co najmniej przez 10 minut położyć się na lewym boku.

6. Bóle pleców

Ludzie, którzy zmagają się z przewlekłymi bólami pleców, koniecznie powinni sypiać na lewym boku, ponieważ spanie w tej pozycji może złagodzić presję na kręgosłup.

Należy jednakże pamiętać, że niektóre osoby cierpiące na choroby serca, bezdech senny, jaskrę, czy też zespół cieśni nadgarstka, mogą nie odczuć żadnych korzyści płynących ze spania na lewym boku.

Źródło: lifehack.org

Twoja reakcja?

Super
Super
180
Ha ha
Ha ha
23
Wow
Wow
95
Smutny
Smutny
14
Zły
Zły
16

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz